Strona główna » Gimnazjum » » Lektury


Którą pannę bym wybrał gdybym był średniowiecznym rycerzem?Poprzednia praca: Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza. (2)
Następna praca: Słowiński Park Narodowy (3)Treść: Mając do wyboru za żonę, jako średniowieczny rycerz, Danusię lub Jagienkę, musiałbym naprawdę dłużej się zastanowić. Żadna z nich nie jest wyraźnie gorsza. Każda z tych dziewcząt posiada inne cechy, co utrudnia wybór. Moim zdaniem, obie dziewczyny są piękne, szlachetne i dobre.
Danusia - śliczna, delikatna, drobna, o długich jasnych włosach i smukłej, pełnej wdzięku postaci. Zaś Jagienka – silna, krzepka, bijąca wręcz blaskiem zdrowia i młodości.
Dużym kontrastem obu pań jest właśnie siła i wytrzymałość. Tu Jurandówna całkowicie przeciwstawna swemu ojcu - słaba, wątła i aż nazbyt delikatna, nie równa się krzepkiej, tryskającej zdrowiem i mocnej Jagusi.
Mówiąc o słabym charakterze, nieśmiałości i skłonnościach do wzruszeń pierwszej z nich i niezłomności oraz opanowaniu drugiej, wybrałbym Danusię. Preferując osoby uczuciowe i nie tłumiące swych wewnętrznych przeżyć. Chociaż jest to postać łatwo się poddająca i którą nietrudno zranić, zawsze będzie to przejawem delikatności, która kryje się w kobiecości, a nie jak w przypadku panny ze Zgorzelic, która posiada wiele męskich cech, nie pozwalających jej płakać, czy też okazywać swój smutek.
Zwracając uwagę na cechy usposobienia Danuśki w porównaniu z Jagienką, to Zychówna z pewnością ma tu przewagę. Panna ze Spychowa jest smutna, nieśmiała, niezaradna i wręcz bierna. Te cechy, z mojego punktu widzenia, nie równają się ze śmiałością, wesołością i wielką zaradnością córki Zycha ze Zgorzelic.
Ostatecznie decydując wybrałbym Jagienkę. Jest „ piękną jak łania ” dziewką. Jej czerwone jak krew usta, młoda twarzyczka.Jej szczupła sylwetka, modre oczy spowodowały, że mógłbym się w niej zakochać. Cechowała ją odwaga i nieulękłość. Nie bała się wielkiego zwierza. Kolejną jej zaleta jest życzliwość dla wszystkich. Nie zachowuje się jak wielka dama, lecz skromna i prosta dziwczyna. Nie dawała nikomu odczuć, że jest lepsza. Jagienka jest bardzo cierpliwa i wręcz uparta. Nie pragnęła mieć wszystkiego od razu. Zychówna potrafi wykonywać wiele prac w gospodarstwie. Umie obchodzić się ze zwierzętami. Wychowała się na wsi, czym mi imponuje. Jednocześnie Jagna zna wszystkie obyczaje szlacheckie i potrafi zachować się przy opacie, Maćku i Zbyszku. Zawsze wita wszystkich pozdrowieniem. Jagienka jest dobrą chrześcijanką. Modli się o zdrowie dla swych bliskich oraz znajomych z sąsiedztwa. W każdą niedziele chodzi do kościoła wraz z ojcem i służbą. Przynajmniej raz w tygodniu daje na mszę, zachowuje zawsze wszelkie nakazy obyczajów, nie z przymusu lecz z miłości do Boga. Jej pozytywną cechą jest również gościnność. Zawsze stara się każdego zatrzymać u siebie, czego najlepszym przykładem jest przyjazd Maćka ze Zbyszkiem z dalekiej podróży.
Jak opisałem wyżej Jagienka jest dal mnie postacią ciekawą, barwną i interesującą, godną mojej uwagi. Ma silną osobowość i jest w stanie zafascynować czytelnika. Dlatego wybrałbym ją na swoją żonę, gdyż właśnie ona dałaby sobie radę w życiu, utrzymaniu rodziny i domu. Nie wymagałbym od niej wiele i ceniłbym ją za jej troskliwość oraz szczerą miłość. Uważam ze Jagienka byłaby dla mnie idealną towarzyszką życia średniowiecznego rycerza, pod którego zbroją kryłbym się ja....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2967 , autor: majka100100 , Ocena: 59.32

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Którą pannę bym wybrał gdybym był średniowiecznym rycerzem?

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategorii

Charakterystyka Petroniusza – bohatera powieści „Quo vadis” H. Sienkiewicza.
Charakterystyka porównawcza Ahillesa i Hektora na podstawie pieśni XXII "Iliady".
Bilbo Baggins - charakterystyka.
Andrzej Radek i Marcin Borowicz
Charakterystyka Marcina Borowicza. (2)
Jestem Colin - charkterystyka Colina Cravena.
Charakteryska Rolanda
Charakterystyka Papkina. (4)
Autocharakterystyka (8)
Stanisław Wokulski, Tomasz Judym, Zenon Ziembiewicz - bohaterowie, którzy osiągnęli sukces.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:


Lektury Lektury
Poezja Poezja
Gramatyka Gramatyka
Gatunki i rodzaje literackie Gatunki i rodzaje literackie
Biografia Biografia
Rozprawka Rozprawka
Reportaż Reportaż
Wywiad Wywiad
Recenzja Recenzja
Inne teksty kultury Inne teksty kultury

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 59.32.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-12-10 12:26:48
⇒Czytano: 2967
Autor: majka100100


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: