Strona główna » Gimnazjum » » Lektury


Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta. (10)Poprzednia praca: Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta. (9)
Następna praca: Charakterystyka porównawcza Ramzesa XIII i Nerona.Treść: Głównymi bohaterami komedii Aleksandra Fredro pod tytułem „Zemsta” byli dwaj skłóceni szlachcice: Cześnik Raptusiewicz, i Rejent Milczek. Spierali się oni o mur graniczny, który jeden z nich budował pomiędzy swoim domostwem a posiadłością swego wroga, natomiast drugi niszczył go.
Cześnik był kontrastem Rejenta, jego usposobienie cechowała przede wszystkim impulsywność, gwałtowność, wybuchowość i porywczość. Dało się to zauważyć np. gdy ów szlachcic razem ze swym sługą Dyndalskim pisał list do Rejenta, gdy tylko służący się pomylił ten gotów był użyć siły, aby nie było już żadnych pomyłek. Rejent odznaczał się opanowaniem, spokojem i pobożnością: „Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba.” Jednak pod tą pobożną i cichą powłoką krył się prawdziwy diabeł, który w sprytny, przebiegły, podstępny i utajony sposób stawia na swoim i dąży do celu, nawet jeśli trzeba wykorzystać ludzi do swoich niecnych celów. Tak było gdy po bójce z Cześnikiem spisywał obrażenia murarzy biorących udział w tejże bójce, aby podać za to Cześnika do sądu. Cześnik natomiast cechował się tym, że był: porywczy, nieobliczalny, skory do bójek, często tracił panowanie nad sobą, wpadał wtedy w ogromną złość i robił rzeczy, których później, i tak nie żałował. Jednym z wielu takich przykładów jest wyzwanie na pojedynek Rejenta. Milczek natomiast najpierw myślał a później robił, kombinował, szukał dziury w całym i intrygował. Działał cicho i tak, aby nikt niepożądany nie dowiedział się o jego poczynaniach. Tak było gdy chciał bez wiedzy swego syna (Wacława) wyswatać go z Podstoliną. Raptusiewicz natomiast był bardzo nieśmiały w stosunku do kobiet, na ich widok od razu się zaczerwieniał i stawał się potulny jak baranek. U Rejenta objawiał się straszliwy egoizm, swój cel realizował nawet za cenę szczęścia najbliższych. Nie dopuszczał nawet do myśli, że jego syn mógłby poślubić siostrzenicę swego największego wroga. Czesnik natomiast zachowywał się dość lekkomyślnie, sprawy załatwiał od ręki, „w porywczości nie ma granic”, uciekał się do przemocy, „diabeł pali w tym Czesniku”. Najlepszym tego dowodem było porwanie się razem z grupką pachołków na naprawiających mur murarzy najętych przez Rejenta.
Reasumując, postacie Rejent i Cześnik nie mogą bez siebie istnieć. Cześnik to ogień a Rejent to woda. Jeśli nie było jednego z nich lub, jeśli jeden z nich miał by inny charakter to książka wiele by straciła. Gdyby nie oni w „Zemście”, nie byłoby tylu śmiesznych sytuacji i wydarzeń. Jednym słowem „Zemsta” to Cześnik i Rejent.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 3686 , autor: Mafej , Ocena: 28.48

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta. (10)

Charakterystyka Antygony


Losowe teksty z tej samej kategorii

Andrzej Kmicic - charakterystyka
Co jeśli nie podziw? Charakterystyka Santiaga na tle jego zmagań z przeciwnościami losu.
Zenek Wójcik - diabeł czy anioł?
Ebenezer Scrooge - charakterystyka.
Charakterystyka Marcina Borowicza. (2)
Stuckler.
Charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza. (3)
Charakterystyka Juranda ze Spychowa. (4)
Charakterystyka Rolanda
Hamlet to bohater o skomplikowanej osobowości.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:


Lektury Lektury
Poezja Poezja
Gramatyka Gramatyka
Gatunki i rodzaje literackie Gatunki i rodzaje literackie
Biografia Biografia
Rozprawka Rozprawka
Reportaż Reportaż
Wywiad Wywiad
Recenzja Recenzja
Inne teksty kultury Inne teksty kultury

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 28.48.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-11-01 18:14:07
⇒Czytano: 3686
Autor: Mafej


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: