Strona główna » Gimnazjum » » Lektury


Charakterystyka Jacka Sopliny.Poprzednia praca: Odżywianie.
Następna praca: "Stary człowiek i morze" - charakterystyka Santiago.Treść: Jacek Soplica jest głównym bohaterem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
Jest on ubogim szlachcicem, zwanym przez żart wojewodą ze względu na wielkie znaczenie wśród szlachty. Nie posiadał nic "prócz kawałka roli i wielkich wąsów od ucha do ucha".
To młody, urodziwy szlachcic, niezwykle przystojny. Szalały na nim kobiety. "Za Tobą kobiety szalały" - powie o Nim Gerwazy. Jest szlachcicem z fantazją. To zawadiaka, kłótnik, paliwoda. Jacek jest porywczy, gwałtowny, niepohamowany w swych zamiarach. Z natury jest niezwykle żywiołowy. Cechują Go duma i pycha. Soplica to człowiek szczery, otwarty. Wobec ukochanej, Ewy Stolnikówny, zachował serdeczność i tkliwość. Jacek jest odważny i męski. Jego wielką zaletą jest szczera i gorąca miłość do Ewy, delikatność uczuć. Ma on autorytet wśród szlachty. Jest szczerze oddany ojczyźnie. Nie przyjmuje zaszczytów proponowanych przez Moskali po zabójstwie Horeszki.
Jego wadami są: zarozumialstwo, wielkie mniemanie o sobie, kłótliwość, zbytnia porywczość. Po stracie Ewy staje się zły, opryskliwy, wpada w nałóg pijaństwa, przyczyniając się tymsamym do śmierci żony.
Po zabójstwie Stolnika i śmierci ukochanej Jacek zmiania całokowicie swoje dotychczasowe życie. Wchodzi na nową drogę. Soplica zmienia nazwisko na bardzo skromne: "Robak". Przybiera nową postać: zostaje zakonnikiem w zgromadzeniu bernardynów. Zawsze występuje w mnisim kapturze.
Jacek poskramia temperament, przezwycięża namiętności. Staje się skromnym, cichym człowiekiem, zamkniętym w sobie, dyskretnym, małomównym.
Jacek został bystrym obserwatorem. Szczególnie bacznie obserwował Tadeusza. Z młodości zachował żywotniość, celność strzelecką.
Ksiądz Robak oddał swoje życie w służbie narodowi i ojczyźnie. W ten sposób pragnął odkupić swoje winy. Każdym swoim czynem dawał dowód gorącego patriotyzmu. Działał jako emisariusz we wszystkich trzech zaborach. W rodzinnej Litwie przygotował powstanie przecie Moskalom. Jacek działał cicho, bez rozgłosu. Jego ofiarność i skromność miały zastąpić dawną pychę.
Soplica będąc rannym, wyznaje w skrusze serca wszystkie swoje grzechy, opowiada koleje życia. Wyraża głęboki, szczery żal za popełnioną w afekcie zbrodnię na Stolniku. Kończy swe życie w rodzinnnym Soplicowie - w opinii człowieka oddanego całkowicie ojczyźnie.
Moim zdaniem Jacek jest bardzo ciekawym bohaterem....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 2077 , autor: elkakida , Ocena: 47.18

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Charakterystyka Jacka Sopliny.

Charakterystyka Antygony


Losowe teksty z tej samej kategorii

Charakterystyka Skawińskiego, głównego bohatera noweli „Latarnik” H. Sienkiewicza.
Charakterystyka Antygony. (3)
Charakterystyka Juranda ze Spychowa. (2)
Przyjaciel - rozważania na temat poznania drugiej osoby.
Chrakterystyka Rejenta Milczka z "Zemsty" A. Fredry.
Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta. (2)
Napisz charakterystykę wybranej postaci literackiej, dowodząc, że warto ją ukazać w filmie lub teatrze (charakterystyka Ebenezera Scrooge"a).
Skawiński - charakterystyka.
Charakterystyka Ani Shirley. (1)
"Skąpiec" - opracowanie i charakterystyka Harpagona.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:


Lektury Lektury
Poezja Poezja
Gramatyka Gramatyka
Gatunki i rodzaje literackie Gatunki i rodzaje literackie
Biografia Biografia
Rozprawka Rozprawka
Reportaż Reportaż
Wywiad Wywiad
Recenzja Recenzja
Inne teksty kultury Inne teksty kultury

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 47.18.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2009-04-14 16:57:35
⇒Czytano: 2077
Autor: elkakida


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: